Izmir
Miasto portowe w zachodniej Turcji, nad Zatoką Izmirską stolica ilu (prowincji) Izmir. Trzecie miasto pod względem wielkości w Turcji, liczące ponad 2,8 mln mieszkańców. Drugi port handlowy po Stambule. W Izmirze odbywają się największe na Bliskim Wschodzie Międzynarodowe Targi Izmirskie. Siedziba dowództwa południowo-wschodnich kontyngentów NATO.
Co warto zobaczyć:
- Kadifekale, czyli Aksamitną Twierdzę. Znajduje się ona na wzgórzu. Rozpościera się stąd wspaniały widok na Izmir i zatokę Izmirską.
- Pozostałości antycznego miasta
- Asansor, czyli stara winda – ciekawostka inżynieryjna i historyczna. Znajduje się w dawnej Dzielnicy Żydowskiej. Winda ma ponad 80 lat i 50 metrów wysokości. Przyczepiona została do skały i łączy ulicę położoną u stóp skały z ulicą znajdującą się powyżej. Przypomina wieżę przykrytą daszkiem, na której szczycie znajduje się kawiarnia wraz z tarasem widokowym.
- Kościoły i meczety, jeden, XVIII – warto tu wspomnieć o Konak Camii, ale warto też pamiętać, że w dzielnicy bazarowej znajdują się inne, równie ciekawe i zabytkowe
Cesme
Nazwa „Çeşme" oznacza w języku tureckim fontannę i jest prawdopodobnie nawiązaniem do dużej liczby fontann znajdujących się w mieście. W języku perskim oznacza źródło rzeki. Ten tureci kurort położony w egejskiej części Turcji, około 85 kilometrów od Izmiru na półwyspie Karaburun. Liczy sobie obecnie około 40 tysięcy mieszkańców.
Co warto zobaczyć:
- genueńską fortecę, zbudowana w XVI wieku, a odrestaurowana przez syna Mehmeta Zdobywcy - sułtana Beyazıta, w celu obrony wybrzeża przed piratami. Obecnie forteca udostępniana jest, za symboliczna opłatą, zwiedzającym. Z twierdzy rozciąga się wspaniały widok na samo miasto, otaczające je wzgórza, zatokę i port.
- Kościół Ayios Haralambos - dawny kościół wyznawców obrządku prawosławnego, zbudowany w 1832 roku. Jest to trzynawowa bazylika na planie kwadratu
- marinę, oddaną do użytku w 2010 roku,
Ilica, Alacati
Miejscowości turystyczne położone na półwyspie Karaburun, będące mekką winsurferów, kitesurferów w związku z bardzo dobrymi warunkami wiatrowymi.
Plaże:
W samym Çeşme do dyspozycji miłośników kąpieli jest jedynie niewielka plaża miejska, usytuowana w północnej części miasta, za portem kutrów rybackich. Nawieziony piasek nie grzeszy czystością, a woda jest często mało przejrzysta. Jest to odpowiednie miejsce na krótką kąpiel, zwłaszcza późnym popołudniem, gdy plaża praktycznie pustoszeje. Na plaży można wynająć leżaki, domki na wodzie, jak również skorzystać z oferty lokalnej knajpki. Aby szybko ochłodzić się w wodzie można również zejść prosto na głęboką wodę, korzystając z drabinek usytuowanych między portem rybackim a plażą miejską.
Na dłuższe plażowanie należy udać się na zachód od Cesme. zachód od miasta. Jest tam słynąca z dobrych warunków do uprawiania kitesurfingu Pırlanta, gdzie wieje mocny wiatr, a fale są wysokie oraz słynna plaża Altınkum (Złoty Piasek), w ostatnim czasie niestety zdominowana przez kluby plażowe, grające głośną muzykę i wynajmujące leżaki po wygórowanych cenach. Głównymi zaletami Altınkum jest piękny, złocisty, drobny piasek, krystalicznie czysta woda oraz łagodne zejście do morza. Do obu tych plaż kursują z centrum Çeşme częste dolmusze.