Izrael
Państwo położone na Bliskim Wschodzie, nad Morzem Śródziemnym, pomiędzy Libanem a Egiptem.
Izrael jest państwem wyżynno-górzystym, z wyjątkiem wąskiego pasa nizin (Równina Szaron) nad Morzem Śródziemnym. Są tu liczne rowy tektoniczne, duże zróżnicowanie rzeźby. Na wschodzie kraju Rów Jordanu z Jeziorem Tyberiadzkim, doliną rzeki Jordan i Morzem Martwym (najgłębsza depresja świata na 405 metrów p.p.m.) oraz suchą doliną Wadi al-Araba. Najwyższy szczyt Hermon (2224 m.n.p.m.) w Północnej Galilei, na wschodzie największa depresja świata - Morze Martwe (405 m.p.p.m.), na północy Jezioro Tyberiadzkie (213 m.p.p.m.). Na południu pustynia Negew zajmuje około 50% powierzchni kraju.
Jerozolima
Największe miasto Izraela, stolica administracyjna Dystryktu Jerozolimy i stolica państwa Izraela (według izraelskiego prawa). Znajduje się tutaj oficjalna siedziba prezydenta, większość urzędów państwowych, sąd najwyższy, parlament i inne.
Warto tu zobaczyć:
- Stare Miasto – zajmuje obszar o powierzchni 0,9 kilometra2, otoczony murami obronnymi o długości 4,5 km, wzmocnionymi 35 basztami oraz cytadelą. Zostało ono wpisane na listę dziedzictwa ludzkości Unesco. Stare Miasto podzielone jest na cztery dzielnice: muzułmańską, chrześcijańską, żydowską i ormiańską. Każda dzielnica zachowuje odrębny charakter i zwiedzając miasto zdecydowanie odwiedzić trzeba każdą z nich.
- Bazylika Grobu Pańskiego - najważniejsza świątynia chrześcijańska położona w Dzielnicy Chrześcijańskiej na Starym Mieście Jerozolimy, w domniemanym miejscu męki, ukrzyżowania, złożenia do grobu i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa
- Ściana Płaczu - jedyna zachowana do dnia dzisiejszego pozostałość Świątyni Jerozolimskiej. Obecnie jest to najświętsze miejsce judaizmu. Zachowane mury są fragmentem drugiej świątyni wybudowanej na wzgórzu Moria.
- Góra Oliwna – wzniesienie położone we Wschodniej Jerozolimie w Izraelu (818 m n.p.m.). Od czasów chrześcijańskich wzniesienie było uważane za miejsce święte. W czasach starotestamentalnego Dawida Góra Oliwna była miejscem oddawania czci Jahwe.
- Jad Waszem - Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu, założony w 1953 roku na mocy Ustawy o Pamięci, mający na celu upamiętniać ofiary prześladowania i zagłady Żydów. Termin Jad Waszem zaczerpnięty jest z księgi Izajasza i oznacza „miejsce i imię”.
- Getsemani – ogród oliwny - miejsce w Jerozolimie, w którym Jezus przebywał na czuwaniu modlitewnym razem z Apostołami, w wieczór przed pojmaniem.
- Via Dolorosa - ulica w starej części (obecnie Dzielnicy Muzułmańskiej) Jerozolimy, którą przemierzył Jezus Chrystus dźwigając krzyż na Golgotę. Jest to również nazwa nabożeństwa Drogi Krzyżowej odprawianej na tej ulicy.
Tel Awiw – Jafa
Drugie co do wielkości miasto Izraela, nazywane Tel Awiw.
Warto tu m.in. zobaczyć:
- Stare Miasto Jaffa:
- symbol Jaffy – Wieża Zegarowa z XVII wieku na placu, który wziął swą nazwę właśnie od tego zabytku (Zegarowy)
- Meczet Mahmudiego z 1812 roku i sąsiadującą z nim fontanną,
- Synagogę Beit Zunana
- Muzeum Starożytności – rozciąga się stąd wspaniały widok na Jaffę No i oczywiście
- pchli targ, gdzie można kupić na przykład interesujące pamiątki
- Plac Kedumim z licznymi nastrojowymi kawiarenkami, restauracjami, galeriami sztuki i pięknym, założonym przez franciszkanów Kościołem św. Piotra (wzniesiony na ruinach średniowiecznej cytadeli).
- Bazar Karmel – są tutaj stoiska z owocami, warzywami, mięsem, pieczywem, ubraniami, zabawkami i wszelkimi „odpustowymi”, nieco tandetnymi sprzętami. Ma swój urok, choć jest tu bardzo tłoczno.
- Stary Port - zbudowany został po to, by uzależnić miasto od arabskiego portu w Jaffie. Dziś nie pełni już swoich pierwotnych funkcji – okazał się za płytki, by móc obsługiwać wielkie statki. Można tu jednak odpocząć w jednej z licznych restauracji lub kawiarni przy promenadzie albo też pospacerować po wąskich uliczkach Małego Tel Avivu, czyli najstarszej części miasta, które prowadzą właśnie w kierunku dawnego portu.
- Newe Cedek - najstarsza obecnie dzielnica Tel Avivu, schowana trochę pomiędzy okoliczne, dużo wyższe zabudowania. Może się pochwalić ładnymi starymi domami zamieszkałymi często również przez artystów (pisarzy, rzeźbiarzy, malarzy) i bogatszych mieszkańców miasta.
- Muzeum Ziemi Izraela, Muzeum Sztuki, Muzeum Hagany, Muzeum Ziemi Izraela, czy Muzeum Diaspory, Muzeum – Dom Ben Guriona – założyciela Państwa Izrael
Masada
Starożytna twierdza żydowska położona na szczycie samotnego płaskowyżu na wschodnim skraju Pustyni Judejskiej nad Morzem Martwym w Izraelu. Twierdzy bronią strome kilkusetmetrowe zbocza – do 410 metrów ponad poziom Morza Martwego. Obecnie można na szczyt Masady wejść pieszo lub wjechać kolejką.
Betlejem
Miasto położone w odległości około 10 km od Jerozolimy.
Warto tu zobaczyć:
- Bazylikę Narodzenia Pańskiego - jeden z najstarszych kościołów na świecie. Wybudowany został w miejscu pierwszego kościoła w Izraelu, tuż nad miejscem narodzin Chrystusa. 29 czerwca 2012 roku budowla została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W bazylice znajduje się Grób Chrustusa.
- Meczet Omara - jedyny meczet w starej części Betlejem. Znajduje się około 200 m od Bazyliki Narodzenia Pańskiego. Został zbudowany w 1980 roku.
- Plac Żłóbka - miejsce spotkań mieszkańców Betlejem, a także przystankiem na odpoczynek pomiędzy zwiedzaniem. Znajduje się zaraz przy Bazylice Narodzenia Pańskiego. Ciekawostką jest, że w Wigilię plac zmienia się w ogromny bazar.
- Centrum Dziedzictwa Palestyńskiego – można tam zobaczyć wystawy folkloru, historii i kultury palestyńskiej.
- Gota Mleczna - półnaturalna półsztuczka Grota Mleczna o głębokości 6 metrów. Jest to sanktuarium maryjne, do którego przyjeżdżają liczne pielgrzymki.
- Grób Racheli - trzecie najświętsze miejsce w judaizmie znane jest również jako meczet Bilal bin Rabah. Budowla znajduje się w muzułmańskim cmentarzu na obrzeżach miasta.
Jerycho
Uchodzi za najstarsze miasto na świecie. Nieopodal wznosi się Góra Kuszenia, gdzie według Biblii Jezus pościł przez 40 dni i nocy oraz był kuszony przez szatana.
Nazaret
Największe arabskie miasto w kraju, często nazywane „arabską stolicą Izraela”. Stanowi gospodarczą, polityczną, kulturalną i medialną stolicę izraelskich Arabów. Nastroje panujące w mieście są ważnym wskaźnikiem nastrojów panujących w arabskiej społeczności Izraela.
- Kościół Św. Józefa - według tradycji chrześcijańskiej sięgającej średniowiecza, w miejscu tym znajdował się warsztat ciesielski św. Józefa z Nazaretu (męża Marii z Nazaretu). Prawdopodobnie do warsztatu przylegał dom, w którym wychowywał się i dojrzewał Jezus Chrystus.
Obecnie rzymskokatolicki kościół, będący częścią kompleksu sakralnego Klasztoru Franciszkanów w Nazarecie
- Bazylika Zwiastowania – jedna z trzech najważniejszych świątyń chrześcijańskich odwiedzanych przez pielgrzymów przybywających do Ziemi Świętej. Jest to jedno z najważniejszych świętych miejsc katolicyzmu, a także największa chrześcijańska bazylika na Bliskim Wschodzie, gdzie wedle tradycji archanioł Gabriel przekazał Maryi, że została wybrana przez Boga na matkę jego syna.
Akka
Jeden z najstarszych portów morskich na świecie. Warto tu zobaczyć:
- Mury obronne, spacer po wzniesionych przez krzyżowców, a potem jeszcze „udoskonalonych” w XVIII wieku to jedna z największych atrakcji miasta
- meczet El Dżazzara
- podziemne miasto krzyżowców (Sale Bankietowe Rycerzy, pozostałości po dawnej fortecy Krzyżowców)
- przystań jachtowa
- targowiska (suki)
Hajfa
Trzecie co do wielkości miasto w Izraelu i jedno z najpiękniejszych w Izraelu. Położona jest w odległości około 90 km od miasta Tel Awiw. Liczy sobie obecnie około 267 tysięcy mieszkańców.
Ogrodów Bahaitów - nieziemskie ogrody zajmujące znaczną część północno-zachodnich zboczy góry Karmel. Ukończono zostały w 2001r. Tarasy wyraźnie nawiązują do klasycznej europejskiej sztuki ogrodowej, elementami w postaci: kamiennych balustrad, fontann, rzeźbionych orłów umieszczonych pośród ozdobnych drzew, krzewów, klombów i starannie przystrzyżonych zielonych trawników. Mieści się tu także sanktuarium Baba, gdzie pochowano założyciela tej religii.
Cezarea
Port i miasto, którego czasy świetności przypadają na na okres panowania Heroda Wielkiego. Zachowały się tam ruiny budowli antycznych, między innymi wspaniały amfiteatr, w którym do dziś odbywają się przedstawienia oraz malowniczo położony nad Morzem Śródziemnym akwedukt z II wieku.
Kana Galilejska
Znana z Ewangelii świętego Jana, miejscowość, w której Jezus Chrystus dokonał swojego pierwszego cudu przemiany wody w wino na godach weselnych.
Góra Kazania
Miejsce gdzie Jezus wybrała swoich apostołów
Tabgha
Miejsce cudownego rozmnożenia chleba i ryb, gdzie Jezus przekazał Św. Piotrowi władzę nad Kościołem
Kafarnaum
Miejsce z ruinami starożytnej synagogi, gdzie nauczał Jezus