Jordania
Jordania Graniczy z Izraelem (238 km), Zachodnim Brzegiem Jordanu (97 km), Syrią (375 km), Irakiem (181 km) i Arabią Saudyjską (744 km). Łączna długość granic wynosi 1635 km. Jordania posiada ograniczony dostęp do morza – Zatoki Akaba Morza Czerwonego. Długość wybrzeża wynosi 26 kilometrów.
Jedno z najbardziej przyjaznych państw Bliskiego Wschodu. Podczas wakacji w tym kraju nie można się nudzić. Macie do wyboru leniuchowanie na lśniącym piasku, nurkowanie w Morzu Czerwonym, relaksującą kąpiel w Morzu Martwym lub odkrywanie zapierającej dech w piersiach historii tego kraju. Podróż do Jordanii nie może się odbyć bez zwiedzania wykutego w skałach miasta Petra oraz przejażdżki jeepem po pustyni Wadi Rum.
Jordania jest pełna charyzmatycznego uroku, zarówno w swojej scenerii, jak i szczerej arabskiej gościnności. Obok kraju biblijnych miast, pustynnych pałaców, fortec krzyżowców i bizantyjskich mozaik, cieszy się reputacją bardzo nowoczesnego państwa, z dobrą infrastrukturą, kwitnącą gospodarką i bogatą sceną kulturalną.
Amman
Stolica Jordanii, położona na płaskowyżu w północnej części kraju na wysokości około 850 m n.p.m. Liczy sobie obecnie ponad 2 367 000 mieszkańców.
Warto tu zobaczyć:
- Darat al Funun Darat al Funun - Dom Sztuki, zbudowany na ruinach VI-wiecznego kościoła bizantyjskiego. Wewnątrz mieści się galeria sztuki jordańskiej i innych krajów arabskich, biblioteka oraz warsztaty rzeźbiarskie.
- Meczet króla Abd Allaha - meczet króla Abd Allaha pokryty jest charakterystyczną błękitna kopułą. Jako jedyny meczet w Ammanie udostępniony jest turystom. Przy meczecie króla Abd Allaha działa także Muzeum Islamskie.
- Meczet Abu Darwish – charakteryzuje go biało-czarna fasada. Meczet ten został zbudowany w 1961 roku dla mniejszości Czerkiesów. Podobnie jak Meczet Króla Husajna dostępny jest jedynie dla muzułmanów.
- Meczet Króla Husajna w Ammanie - pochodzi z 1924 roku i posiada dwa smukłe minarety. Dostępny jest tylko dla muzułmanów.
- Pałac Umajjadów - pochodził z VII lub VIII wieku, jednak został zniszczony przez trzęsienie ziemi w 749 roku. Do dnia dzisiejszego zachowały się wyłącznie fundamenty i fragmenty ścian budynków. Z myślą o zwiedzających zrekonstruowano jedno pomieszczenie na planie krzyża przykryte kopułą.
- Muzeum Archeologiczne Jordanu - znajduje się w pobliżu świątyni Herkulesa. Są w nim wystawiane zabytki z całego obszaru Jordanii, w tym część zwojów z Qumran, zabytki z Petry oraz Jerycha.
- Teatr rzymski w Ammanie - amfiteatr z widownią mieszczącą do 6 tys. widzów pochodzi z II wieku. W 1957 roku został odrestaurowywany. Dziś działają przy nim Muzeum Etnograficzne i Muzeum Tradycji Ludowej.
Wadi Rum
Jednym z najpopularniejszych regionów turystycznych w Jordanii, także wśród zagranicznych turystów. Jest to pustynny wąwóz urzekający jednym z najpiękniejszych krajobrazów na świecie. Popularnymi formami wypoczynku są zwiedzanie pustynnych okolic, biwakowanie "pod gwiazdami" (zwyczajem Beduinów), jazda konna (konie arabskie) oraz wspinaczka skałkowa po dość trudnych ścianach. W 2011 roku obszar chroniony Wadi Rum został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Petra
Ruiny starożytnej twierdzy Nabatejczyków, ponownie odkrytej dla świata w 1812 roku przez szwajcarskiego podróżnika Ludwika Burckhardta. Petra znajduje się na liście światowego dziedzictwa Unesco, a od 2007 roku jest również na liście siedmiu nowych cudów świata.
Góra Nebo
Góra w zachodniej Jordanii, w niewielkiej odległości od Morza Martwego i Madaby. Święte miejsce, gdzie zmarł i został pochowany Mojżesz. Z góry rozpościera się wspaniały widok na Ziemię Obiecaną – Dolinę Jordanu i Morze Martwe.
Madaba
Miasto w północno-zachodniej Jordanii, w oazie na płaskowyżu, na południowy zachód od Ammanu, stolica muhafazy Madaby. W Kościele Św. Jerzego znajduje się największa na świecie mozaika podłogowa przedstawiająca Ziemię Świętą.
To również świetne miasto wypadowe nad Morze Martwe i Górę Nebo.
Jerash
Miasto ze wspaniale zachowanymi ruinami budowli i teatru rzymskiego oraz świątyni położonych na wysokim wzgórzu, oddalone około 50 km od obecnej stolicy Jordanii - Ammanu.
Kerak
Jeden z najsłynniejszych zamków krzyżowców, który wznosi się majestatycznie na wzgórzu, strzegąc wybrzeża Morza Martwego i Doliny Al – Karak. Zamek stanowił jedną z najważniejszych twierdz obronnych wschodniego skrzydła Królestwa Jerozolimskiego. Warownia otoczona jest z trzech stron klifami. Górował nad Drogą Królewską, którą przebiegał lukratywny szlak handlowy i przechodziły pielgrzymki do Mekki, znajduje się blisko Jerozolimy i Morza Martwego.
Kasr Al-Charana
Najlepiej zachowany zamek pustynny Jordanii, jeden z wielu małych fortów i twierdz, które rozproszone są po wschodniej części kraju. Znajduje się około 60 km na wschód od stolicy kraju, Ammanu.