Cypr
Cypr jest trzecią co do wielkości wyspa na Morzu Śródziemnym. Jego terytorium zostało podzielone na należącą do Turcji część północną i zamieszkaną przez Greków Cypryjskich część południową. Bogowie obdarowali tę malowniczą wyspę licznymi bogactwami: pięknymi, długimi plażami, błękitnym morzem i urozmaiconym, prawdziwie romantycznym wybrzeżem. Według legendy to właśnie u brzegów Cypru narodziła się grecka bogini miłości i piękności Afrodyta. Cypr jest wyspą pochodzenia wulkanicznego charakteryzującą się niezwykle urozmaiconym krajobrazem. Położenie wyspy we wschodniej części Morza Śródziemnego, na pograniczu trzech kontynentów wpłynęło na jej historię i kulturę. Zwiedzając cenne budowle i ciekawe zabytkowe miejsca podążamy śladami historii liczącej ponad 9000 lat. Cypr jest wyspą o wielu obliczach. Wędrując górami Troodos odkryjemy małe, spokojne, urokliwe wioski, w których zetkniemy się ze sztuką ludową i folklorem. Położone na połudnwym wybrzeżu miejscowości takie jak np. Larnaca, Limassol czy Ayia Napa to tętniące życiem centra turystyczne. Piękno krajobrazu, wybitne walory antropogeniczne, a także wspaniałe warunki do wypoczynku i bogata oferta rozrywkowa decydują o dużej atrakcyjności turystycznej wyspy. Naprawdę warto zobaczyć ten fascynujący świat mitów stanowiący jednocześnie nowoczesne centrum turystyki.
Pafos
Miasto położone na południowo – zachodzie wyspy, 4 co do wielkości miasto wyspy. Miasto posiada wiele zabytków godnych uwagi, które leżą w dzielnicy miasta Kato Pafos.
Warto tu zobaczyć:
- Twierdzę z XIII wieku – twierdza w porcie, Pochodząca z XIII wieku twierdza została zbudowana przez ród Lusignanów. Następnie budowa została umocniona przez Wenecjan. Potem rozbudowana przez i po 1571 roku czasowo użytkowana jako magazyn soli. Z fortu rozciąga się piękny widok na Pafos.
- groby królewskie – nekropolia, grzebano tu zmarłych od III wieku p.n.e. do III wieku n.e. Niektóre z katakumb są tak rozbudowane, że przypominają domy z pomieszczeniami otwartymi na otoczone kolumnami atrium. Określenie „Groby królewskie” nie dotyczy pochówku królów, a jedynie miejscowej arystokracji.
- mozaiki Pafos - mozaiki podłogowe, odkryte przypadkowo przez pewnego farmera w czasie prac polowych, datowane na III-V wiek n. e. Dostrzeżemy tu wykonane z wielkim kunsztem sceny z greckiej mitologii, ukazujące m. in.: Dionizosa – boga wina i wszelkiej uciechy (Domu Dionizosa) czy Tezeusza i Minotaura (Dom Tezeusza).
W 1980 roku Pafos zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO.
Petra Tou Romiou
Petra Tou Romiou (Skała Afrodyty) to formacja skalna, która znajduje się w stromej części wybrzeża w okolicy Pafos. Nawiązuje do Afrodyty – greckiej boginii miłości i piękna. Według legendy, to właśnie w tym miejscu Afrodyta miała wyłonić się z morskiej piany. A nazwa Petra tou Romiou związana jest z legendarnym bizantyjskim bohaterem, Digenisem Akritasem. Legenda mówi, że cisnął on w morze ogromną skałę, niszcząc przy tym statki Saracenów. Do skały można podejść przechodząc tunelem prowadzącym pod drogą. Plaża na której znajduje się skała Afrodyty jest kamienista, ale nieco dalej, z drugiej strony skały znajduje się mały kawałek piachu.
Limassol
Drugie co do wielkości miastem Cypru, liczy sobie około 101 tys. mieszkańców. Dzięki centralnemu położeniu w greckiej części Cypru stanowi idealną bazę wypadową dla 1-dniowych wycieczek np. w góry Troodos, do Pafos lub do podzielonej Nikozji. W samym mieście warto zobaczyć starówkę z małymi uliczkami i typowo cypryjskimi rynkami, nowoczesne centrum, zoo, parki, muzea, nabrzeżną promenadę i port. Strefa turystyczna Germasoya leży w odległości 4 km od centrum. Tu zlokalizowana jest większość hoteli, restauracje i dyskoteki, w których toczy się kolorowe życie nocne. Warto wybrać się na wycieczkę do położonego na zachodzie zamku jezuickiego Kolossi i do starożytnego miasta Curium.
Amathus
Starożytna i spokojna dzielnica miasta położona ok. 10 km od centrum Limassol. W czasach bizantyjskich było to bogate miasto portowe. W połowie VII wieku zniszczone zostało przez wojnę, a później przez trzęsienia ziemi. Do dzisiaj zachowały się w dobrym stanie części muru obronnego pałacu królewskiego, z którego rozpościera się ładny widok na dawny port.
Larnaca
W trzecim co do wielkości mieście Cypru warto zwiedzić wykopaliska, słone jezioro, piękną starówkę z wąskimi uliczkami, sklepami i zakładami rzemieślniczymi. Plaża: przeważnie pokryta ciemnym, drobnym piaskiem, łagodnie opadająca do morza (w Larnace i w wysuniętej bardziej na północ Larnace-Bay).W Larnace warto odwiedzić odbywający się codziennie targ owocowo-warzywny. Przy urządzonej na nowo, obsadzonej palmami promenadzie można miło spędzić czas w licznych tawernach, barach i kawiarniach z ogródkami.
Ayia Napa
Ta dawna wioska rybacka stała się najpopularniejszym ośrodkiem turystycznym. Niewątpliwą atrakcją jest znajdujący się w centrum wenecki klasztor z XVI wieku, służący dziś jako miejsce spotkań ekumenicznych. Latem, na ozdobionym kawiarenkami placu od północnej strony klasztoru odbywają się występy folklorystyczne i koncerty. To tu znajdują się uchodzące za najpiękniejsze na całej wyspie plaże: pokryte są one drobnym piaskiem i łagodnie opadają do morza. Prawdziwe perełki to plaże Nissi Beach (dł. 2 km) i Grecian Beach (dł. 1,5 km).Na amatorów aktywnego wypoczynku czekają rowery górskie, korty tenisowe oraz bogata oferta sportów wodnych łącznie z nurkowaniem. Dobrze rozwinięta sieć połączeń autobusowych pozwala zwiedzić wyspę na własną rękę. Mogą Państwo bez trudu wypożyczyć samochód, skuter lub rower.
Protaras
Popularna miejscowość wypoczynkowa położona pomiędzy Famagustą a przylądkiem Greco, w rezerwacie przyrody ze szlakami turystycznymi. Protaras słynie z wielu zatok pokrytych drobnym piaskiem, z łagodnie opadającymi do morza plażami. Jedną z najpiękniejszych jest niewątpliwie Zatoka Figowa. Powiewa tutaj Błękitna Flaga (oznaczająca najwyższą jakość wody). Podobnie jak wszystkie inne plaże na Cyprze, także i tu plaża jest publiczna. Łóżka do opalania i parasole przeciwsłoneczne są do Państwa dyspozycji za opłatą. Sport: na plażach wiele stanic sportów wodnych oferujących m.in. surfing, narty wodne, rowery wodne, parasailing i wypożyczalnie rowerów.
Nikozja
Stolica Cypru i Cypru Północnego, największe miast wyspy.
Stare Miasto położone jest w centrum, otoczone murem weneckim o długości 4,5 km, w którym znajdują się trzy bramy do miasta. Przechadzając się starówką można podziwiać wiele kamieniczek przede wszystkim w stylu weneckim, zadbanych deptaków ze sklepami i restauracjami, ale też kościoły czy muzea. W czasach weneckich na starym mieście było około 50 kościołów. Część z nich zachowała się do dziś np. XV-wieczny bizantyjski Kościół Chrysaliniotissa. Z XVI wieku pochodzi Meczet Omera, który pierwotnie pełnił funkcję kościoła.
Miasto jest podzielone na 2 części: grecką i turecką. Mur, który rozdziela obie części miasta, jest skutkiem tureckiej inwazji na Cypr w 1974 roku. Stoi do dziś i wygląda na to, że ma się dość dobrze. Północną część - turecką od południowej - greckiej, oddziela od siebie tzw. zieloną linią, czyli strefą kontrolowana przez ONZ. Przejście graniczne bardzo długo było otwarte tylko dla turystów czy dyplomatów. Od niedawna Cypryjczycy także mogą je przekraczać.
Przekraczając granicę podchodzimy do posterunku cypryjskich pograniczników. Tutaj prezentujemy paszport i po sprawdzeniu go przez służby przechodzimy dalej. Po sprawnym pokonaniu niewielkiej odległości między dwoma posterunkami udajemy się do kontroli północnocypryjskiej. Tam wypełniamy karteczkę – wizę, którą trzymamy aż do powrotu. Wypisania wymaga imię i nazwisko, numer paszportu i narodowość. Na granicy zdobywamy na niej pieczątkę i swobodnie udajemy się na zwiedzanie drugiej strony miasta. Chętni mogą uzyskać pieczątkę do paszportu, ale nie jest to obowiązkowe.
Klasztor Kykkos
Najbardziej znany, najbogatszy oraz najbardziej wystawny klasztor na Cyprze, położony w górach Trodos. Patronką klasztoru jest Matka Boża. Najcenniejszym przedmiotem w tym miejscu jest właśnie ikona Matki Bożej Miłosierdzia namalowana, jak głosi tradycja, przez św. Łukasza, która ma moc sprowadzania deszczu. Klasztor powstał pod koniec XI wieku z fundacji Aleksego I Komnena. W jego wnętrzu możemy podziwiać jedną z trzech ikon przypisywanych św. Łukaszowi Ewangeliście. Ta posrebrzana ikona przechowywana jest w kapliczce ze skorupy żółwia oraz macicy perłowej i ustawiona naprzeciwko ikonostasu. Klasztor działa do dziś. Znajduje się tu także grób Makariosa III – zwierzchnika Cypryjskiego Kościoła Prawosławnego w (1950–1977) oraz prezydenta Republiki Cypru (1960 do 1977).
Półwysep Akamas
Rezerwat przyrody znajdujący się na północno-zachodnim krańcu Cypru. Około 530 najróżniejszych gatunków roślin zamienia ten półwysep w okresie wiosny w kolorową scenerię. Wzgórza półwyspu porośnięte są piniami i jałowcami. Na skraju naturalnych ścieżek rosną cyprysy, eukaliptusy i drzewa truskawkowe.
Słone jezioro w Larnace. Położone jest pomiędzy miastem a jego portem lotniczym. W obszarze jeziora gromadzą się liczne gatunki ptaków. To doskonałe miejsce do ich obserwacji. Niektóre z nich mieszkają tutaj „na stałe”, inne – jak np. flamingi i inne ptaki wędrowne – spędzają na Cyprze tylko okres zimowy. Zimą jezioro napełnia się wodą, latem zaś wysycha, pozostawiając po sobie tylko spaloną słońcem warstewkę soli.