Bułgaria
Państwo położone w południowo-wschodniej Europie, na Bałkanach. Graniczy z Serbią oraz Macedonią od zachodu, Grecją i Turcją od południa, Morzem Czarnym od wschodu i Rumunią od północy.
Warna
Trzecie co do wielkości miasto Bułgarii, liczy sobie (31 grudnia 2011 miasto liczyło 334781 mieszkańców). Park Nadmorski jest największy w mieście. Jego początki sięgają 1878 r. W obrębie parku znaleźć można m.in. Muzeum Marynarki Wojennej.
Warto tu zobaczyć:
- Muzeum Marynarki Wojennej
- warneńskie Delfinarium – położone w w północnej części Parku Nadmorskiego.
- Planetarium
- Obserwatorium Astronomiczne
- ruiny w południowo-wschodniej części miasta
- mauzoleum króla Władysława Warneńczyka
Długie, szerokie, piaszczyste i łagodnie opadające ku morzu plaże to prawdziwy raj dla dzieci. Proponujemy Państwu wypoczynek w Złotych Piaskach, Elenite, Słonecznym Brzegu i Nessebarze.
Złote Piaski
Znany i lubiany kurort Bułgarii, położony około 17 km na północ od Warny. Budowa tego miejsca rozpoczęła się w 1957 roku.
Złote Piaski słyną z plaży, która ma 3 km długości, a jej szerokość dochodzi miejscami do 100 m. Plaża pokryta jest drobnym, złotym piaskiem. Większość plaż w Złotych Piaskach to plaże publiczne, ogólnodostępne. W wielu miejscach zapełniają je hotelowe leżaki i parasole, które są płatne. Plaże łagodnie schodzą do morza, nie ma tu gwałtownych zmian poziomu oraz skał. Na plażach Złotych Piasków czeka na turystów wiele dodatkowych atrakcji. Za opłatą można skorzystać z masażu, popływać rowerem wodnym, pofruwać na holowanym przez motorówkę spadochronie. Złote Piaski to idealne także idealne miejsce dla osób uprawiających windsurfing, żeglarstwo.
Słoneczny Brzeg
Stosunkowo młody kurort, to największe i najstarsze kąpielisko Bułgarskiej Riwiery. Położony jest około 35 km od Burgas oraz około 4 km od pobliskiego Nessebaru. Oferuje ono turystom 7-kilometrową plażę, która miejscami osiąga szerokość nawet 150 m. Na plaży oferowany jest bogaty wachlarz sportów wodnych. Pierwszym i najbardziej znanym z aquaparków Słonecznego Brzegu jest Action Aquapark. Drugi z parków wodnych Słonecznego Brzegu znajduje się w ogrodach hotelu Kuban. Miasto jest nazywane „Las Vegas Europy Wschodniej”.
Nessebar
Miasto w obwodzie Burgas, w Bułgarii, położone na niewielkim półwyspie na wybrzeżu Morza Czarnego, 10 194 mieszkańców. Miasto otoczone jest murami obronnymi, których fragmenty pochodzą nawet z VI w. p.n.e. Nesebyr jest popularny wśród turystów głównie z tytułu ciekawej zabudowy w stylu czarnomorskim. Fundamenty i parter domów zbudowane są z kamienia, a dalsze piętra z drewna z licznymi elementami dekoracyjnymi i okiennymi wykuszami. Zobaczymy w nim wiele cerkwi, dlatego miasto jest nazywane „miastem 40 cerkwi” (wcześniej było ich tu aż 80), które powstały dzięki darom pieniężnym w czasie rozbudowy miasta za czasów cara Iwana – Aleksandra.
Według przekazów średniowiecznych, w mieście istniało 40 cerkwi i kaplic, z których do dziś zachowało się zaledwie kilka m.in.: Cerkiew św. Apostołów, cerkiew Stara Metropolia, cerkiew Nowa Metropolia, cerkiew św. Jana Chrzciciela, cerkiew św. Teodora, cerkiew św. Paraskewy, cerkiew Chrystusa.
Miasto jest rezerwatem architektonicznym i archeologicznym od 1956 r. Od 1983 r. zabytki kultury w mieście zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO.
Albena
Położony około 30 km od Warny w kierunku północnym stosunkowo niewielki, lecz znany kurort z piękną, piaszczysta plażą o długości około 5 kilometrów. Na promenadzie oczekuje na Państwa wiele korzystnych cenowo restauracji. Miejscowość oferuje wiele atrakcji — dorosłym (kasyna, dyskoteki, bary) i dzieciom (dyskoteki dla maluchów, wesołe miasteczko, mini pociągi).
Sveti Konstantin
Najstarsze w Bułgarii uzdrowisko nadmorskie, położone około 20 km od Warny. Miejscowość charakteryzuje się dużą ilością zieleni i wieloma piaszczystymi zatoczkami. Na turystów czekają spacery zacienionymi alejami, kąpiele w morzu lub w basenie termalnym z wodą zawierającą związki siarki.
Św. Konstantyn i Helena jest jednym z najstarszych kurortów na wybrzeżu i od dawna cieszy się zainteresowaniem oraz uznaniem turystów z całej Europy. Legenda kurortu nawiązuje do Turków, którzy znaleźli nad morzem ikonę św. Konstantyna i Heleny i uznając to za znak niebios wybudowali klasztor będący obecnie niebywałą atrakcją regionu. W miasteczku znajdziemy świetnie przygotowaną bazę hotelową i gastronomiczną, co sprawia, że jest to idealne miejsce na udany urlop wypoczynkowy. Słynne też są lokalne źródła mineralne, a miasteczko uchodzi za jedno z najlepszych w Bułgarii, jeśli chodzi o możliwości uprawiania sportów wodnych.
Św. Włas
Relatywnie spokojne, niezbyt znane miasteczko położone pomiędzy Słonecznym Brzegiem a Elenite. Oferuje małą piaszczystą plażę o długości 1 km. W ostatnich latach w miejscowości powstało wiele hoteli i restauracji.
Bałczik
Miasteczko turystyczne leżące w odległości około 47 km od Warny i cieszy się sławą kurortu korzystnie, tarasowo położonego nad małą zatoką, ale jednocześnie brak tu letniego zgiełku i wysokich cen. 12-tysięczne miasto jest również trzecim, po Warnie i Burgas, portem Bułgarii. Po 1913 roku, w wyniku postanowień po II wojnie bałkańskiej miasto znalazło się w granicach Rumunii. Szybko stało się ulubionym kurortem królowej Marii, która poleciła wybudować tutaj dla siebie pałacyk. Jest on zresztą do dziś jedną z głównych atrakcji miasta. W 1940 roku miasto znów wróciło do Bułgarii. Warto tu przyjechać, bo miasto nie jest zatłoczone i oferuje nie lada atrakcje: przepiękny ogród botaniczny oraz godną uwagi piaszczystą plażę.
Primorsko
Miejscowość znana jest z cudownej, ciągnącej się na odległość 10 km plaży - najdłuższej i najładniejszej w tej części wybrzeża. Położona jest na niewielkim półwyspie wysuniętym między zatokami: Diabelską i Stampolo. W czasach socjalizmu Primorsko było siedzibą Międzynarodowego Centrum Młodych im. Georgiego Dimitrowa. Przyciągało corocznie tysiące młodych aktywistów z całego świata. Mieszkali oni w ogromnych, wspólnych namiotach. Centrum Primorska stanowi gęsto zabudowany moloch, ale pobliskie tereny przybrzeżne są bardzo przyjemne. Jak na miejsce dla młodych przystało, miasteczko oferuje także wiele sposobności aktywnego wypoczynku.
Sozopol
Najstarsze miasto bułgarskiego wybrzeża. Ulokowane jest na smukłym skalistym cyplu. Założyli je w 610 r. p.n.e., pod nazwą Apollonia, Grecy z Miletu. Kolonia prosperowała jako pośrednik pomiędzy światem greckim, a miejscowymi Trakami. Współcześnie to miejsce cieszy się ogromną popularnością wśród turystów, jest doskonale znane z dwóch piaszczystych plaż i charakterystycznej XIX-wiecznej zabudowy kamienno-drewnianej, spośród której 45 obiektów zaliczono do pamiątek narodowych. Poza sezonem Sozopol jest senną wioską rybacką przyciągającą malarzy, pisarzy i im podobne kontemplujące dusze. Jedynie latem przez miasto przetacza się fala zwiedzających.