Lanzarote:
To czwarta co do wielkości wyspa archipelagu. Większość jej powierzchni, wynoszącej 795 km2, pokrywa zastygła lawa. Jest położona ok. 125 km od Maroka, ok. 1000 km od wybrzeża Hiszpanii.Jest najbardziej na północ i wschód wysuniętą wyspą archipelagu Wysp Kanaryjskich.Jej nazwa wydaje się pochodzić od zniekształconego nazwiska Lanzarotto (lub Lancelotto) Malocello, genueńskiego żeglarza, który zawinął na wyspę pod koniec XIII lub na początku XIV wieku. Znana jest również jako Isla de los Volcanos (wyspa wulkanów) z uwagi na 300 górujących nad nią stożków. To w przeważającej części suchy obszar, jednak tak niezwykły, że UNESCO uznało tę wyspę za rezerwat biosfery. Lawa odcisnęła na Lanzarote wyraźniejsze piętno niż na innych wyspach. Południe wyspy jest dowodem katastrofy wulkanologicznej, która wydarzyła się przed ok. 250 laty i od tego czasu przez 6 lat gorąca lawa wydobywająca się z wnętrza ziemi zalewała całe wioski i żyzne tereny rolne.
Mirador del Rio
Kopiec na szczycie klifu, do którego wnętrza prowadzi bazaltowy korytarzyk. We wnętrzu zza wielkich szyb rozpościera się widok zapierający dech w piersiach: urwisko, a u jego stóp mieniący się wszystkimi odcieniami błękitu ocean i Isla Graciosa. Po lewej stronie na płaskim czubku Lanzarote wzrok przykuwają różowo-białe kwadraty - saliny, baseny z wodą morską, z których wydobywa się sól. Po schodkach można wyjść na wierzchołek kopca.
Puerto del Carmen
Miejscowość położona na południowo – wschodnim wybrzeżu Lanzarote. W okolicy znajdują się świetne tereny do biegania, spacerowania, pływania, nurkowania, a także uprawiania wszelkiego rodzaju sportów wodnych. W miejscowości działają szkoły nurkowania i windsurfingu, dla którego wiatr stwarza idealne warunki. Znanym sportem jest tu Lucha Canaria, czyli miejscowy „Wrestling - sport podobny do walk uprawianych w Grecji czy Rzymie. Również bardzo popularny jest „Lanzarote Ironman” czyli zawody triathlonowe. Miłośników wędkowania ucieszy fakt, iż okoliczne wody obfitują w wiele gatunków ryb. Warto wybrać się w rejs po okolicy. Do dyspozycji turystów są statki, łodzie ze szklanym dnem i nawet łodzie podwodne.
Playa de los Pocillos:
Drobnoziarnista, łagodnie wpadająca do morza plaża z piaskiem o jasnym odcieniu brązu położona ok. 8 km od Puerto del Carmen, jednej z najpopularniejszych i najbardziej lubianych miejscowości wypoczynkowych na wyspie. Z Playa de los Pocillos do Puerto del Carmen dostać się można nadbrzeżną drogą. Dogodne połączenia autobusowe (co ok. 30 min) są również do stolicy wyspy - Arrecife.
Casa de los Volcane (Dom Wulkanów)
Centrum badawczo – edukacyjne zajmujące powierzchnię 2500m2 na dwóch piętrach, w którym zgromadzono ekspozycję związaną z geologią Wysp Kanaryjskich. Ośrodek mieści też kolekcję próbek skał, gości wystawy czasowe.
Jardin de Cactus:
Park w miejscowości Guatiza, gdzie znajduje się duża niecka w ziemi, do której prowadzi labirynt korytarzyków wyciosanych w bazalcie. We wnętrzu, na tarasach z bloków torfu, rośnie ok. 1,5 tys. gatunków kaktusów z całego świata.
Park Narodowy Timanfaya:
Park Narodowy zajmujący powierzchnię 52 km 2. Wartym zobaczenia są Góry Ognia- Montas del Fuego. Na terenie parku dostępna jest tylko jedna droga, którą pokonuje się autobusem. Zabronione jest wysiadanie, spacery są możliwe wokół punktu punktu widokowego Islote de Hilario.
Fundacja Cesara Manrique:
Niewielka wioska Tahiche położona jest 6 km na północ od stolicy Arrecife. Mieści się tu fundacja-muzeum. Wioska ta jest przede wszystkim znana dzięki słynnemu artyście Césarowi Manrique, który wybudował tu swój dom, a następnie utworzył w nim fundację nazwaną od jego imienia - Fundación César Manrique. Celem fundacji miało być ukazanie jego wizji zintegrowania tworów ludzkości z otaczającą przyrodą oraz zachowanie kulturowych i naturalnych walorów wyspy. Manrique zaprojektował swój dom na pięciu wulkanicznych, otwartych od góry grotach, z których każda charakteryzowała się innym kolorem lawy. Stworzona przez niego niesamowita, dwupiętrowa konstrukcja w połączeniu ze źródełkami wody, basenem, palmami i kaktusami oddaje dokładnie jego ideę dopasowania stylu architektury do naturalnego krajobrazu. Fundacja César Manrique została po raz pierwszy otwarta w 1992 roku. W jej wnętrzu, oprócz oczywistego dzieła jakim jest sama budowla, zgromadzona została praktycznie cała twórczość artysty: obrazy, ryciny, rzeźby, ceramika, fotografie, plany wykonanych i nie ukończonych projektów. Ponadto mają tu miejsce tymczasowe wystawy oraz konferencje z udziałem znaczących w świecie artystów.
Playa Blanca
Dawna wioska rybacka w południowej części wyspy, obecnie jeden z najważniejszych kurortów na Lanzarote. Charakterystyczne są tu klify i delikatne wzniesienia sąsiadujące ze złotymi piaskami plaż. Panują tu bardzo wysokie temperatury, a słońce świeci przez większość dni w roku. Miejscowość jest świetną bazą wypadową do zwiedzania całej wyspy. Pierwsze osady założono między Playa Blanca a Punta Papagayo i dziś jeszcze istnieją jako świadectwo przeszłości. Warto przejść się po okolicy promenadą biegnącą przez większość nadmorskiej części wybrzeża. Do zwiedzania okolicy może przydać się samochód, aczkolwiek bardzo regularnie kursują tu autobusy. W okolicy Playa Blanca znajduje się wiele pięknych i atrakcyjnych plaż na które warto się udać: Playa Blanca – plaża ze złotym piaskiem, a także Playa Flamingo i Playa Dorada - plaże ze złotym piaskiem i spokojną wodą.