Ibiza:
Jest to trzecia co do wielkości wyspa Balearów. Ukształtowanie terenu jest faliste, wyspę przecina łańcuch niskich wapiennych gór i liczne są skaliste zatoczki. Północ i południe wyspy są porośnięte lasami piniowymi, często spotyka się tu również sady migdałowców, oliwek i figowców. Wzdłuż środkowego wybrzeża, na południe od stolicy wyspy, Ibizy, ciągną się rozległe piaszczyste plaże.
Ibiza stała się popularnym celem wyjazdów turystycznych już w latach 60, gdy wyspę opanowali hipisi. Do dziś znana jest z istniejących tu nocnych klubów, ekskluzywnych lokali i dyskotek. Najsławniejsze na Ibizie plaże to Ses Salines (przez wiele lat jedyna w Hiszpanii plaża dla nudystów), Talamanca, Figueretes, Platja d’en Bossa.
Jej stolicą i największym miastem jest Ibiza, innym ważnym miastem jest San Antonio. Liczba ludności wyspy wynosi 82 000, w tym oficjalnie 6000 cudzoziemców, jednak nieoficjalnie liczba cudzoziemców tam mieszkających wynosi około 50 %, są to głównie Niemcy i Brytyjczycy.
W stolicy wyspy warto zwiedzić średniowieczne fortyfikacje, górujące nad miastem, podobnie jak XIII-wieczna katedra w stylu gotyku katalońskiego i XVI-wieczny kościół Santo Domingo. Mimo komercyjno-turystycznego oblicza Ibizy odnaleźć tu również można miejsca, które zachowały swój tradycyjny, wiejski charakter: w centralnej części wyspy znajdują się małe wioski, jak Santa Agnes, Sant Mateu, Santa Gertrudis, w których zachowała się niska, prosta tradycyjna zabudowa białych, wiejskich domów i masywnych kościołów, malowniczo wkomponowanych w górskie doliny. W Sant Miguel latem odbywa się festiwal miejscowych tańców ludowych, a w Santa Eularia mieści się Muzeum Etnologiczne, w którym prezentowane są ludowe stroje, narzędzia rolnicze i zabawki.
Wyspy Ibiza i Formentera są jednymi z małą miejsc na naszej planecie, gdzie aż do dzisiejszego czasu występuje rzadki gatunek wodorostu "Posidonia oceania" Wodorosty te łagodzą w morzu duże falowanie, na plażach zatrzymują piasek i współdziałają tak w tworzeniu się piaszczystych wydm. Ze względu na wielkie znaczenie dla zachowania równowagi biologicznej są usuwane tylko w wyjątkowych sytuacjach
Ciutat Eivissa:
Ciutat Eivissa ze względu na atrakcje turystyczne i panującą atmosferę jest najatrakcyjniejszym miejscem na Ibizie. Stoją tu nie psujące krajobrazu małe hotele i kameralne apartamenty. Od strony morza, u wejścia do portu podziwiać można średniowieczne mury wzniesione jako przedłużenie klifu.
Sant Antoni de Portmany:
Miejscowość o bogatej historii. W samym środku nowej dzielnicy Placa de la Esglesia stoi XIV- wieczny wspaniały kościół-forteca pod wezwaniem Św. Antoniego. Mieszkańcy Sant Antoni de Portmany zbudowali budowlę z dala od portu na niewysokim wzgórzu i był punktem obrony i bezpiecznym schronieniem podczas ataków piratów. Dawniej na dachu kościoła stały armaty dopiero w XIX wieku usunięto je i postawiono ławki i kwiaty.
Okołó 2 km na północ od Sant Antoni de Portmany mieści się mała kaplica Capilla de Santa Agnes wzniesiona przez mieszkańców Santa Agnes na cześć Św. Agnieszki, która uratowała pewnego szlachcica ze straszliwego sztormu.
Santa Eularia des Riu:
W miejscowości mieści się obronny kościół wznoszący się na 66 metrowym Puig de Missa. W przeszłości kościół zapewniał ochronę mieszkańcom kryjącym się za jego murami. Jest to najlepiej zachowana budowla sakralna łącząca funkcje obronne z religijnymi.
Na cmentarzu obok kościoła znajduje się zadziwiający cmentarz, w którym zmarli chowani są nad ziemią w specjalnych budowlach sięgających do pięciu pięter wysokości. Nazwiska na nagrobkach świadczą, iż większość obcokrajowców mieszkających na stałe w Santa Eularia des Riu to Niemcy.
Inną atrakcją miejscowości jest wspinaczka na wzgórze Missa, z którego szczytu podziwiać można piękną panoramę miasta i okolicznych wsi.
Sant Rafael de Forca:
Sant Rafael de Forca to niewielka otoczona gajami pomarańczowymi wioska leżąca pomiędzy Ciutat Eivissa a Sant Antoni, tuż przy głównej drodze łączącej te dwa miasta. Mieści się tu biały kościół, który stanowi atrakcyjny cel wycieczki zwłaszcza dla entuzjastów ibizyjskiej ceramiki. Pracownie ma tu wielu znanych artystów, którzy sprzedają swe wyroby po bardzo atrakcyjnych cenach.
Santa Agnes de Corona:
Mała wioska na północy wyspy połączona węzłem kolejowym z pobliskim Sant Antoni. Jest to idealne miejsce do pieszych wędrówek pomiędzy polami i plantacjami ciągnącymi się aż do następnej wsi- Sant Mateu. Trasa zaliczana jest do najpiękniejszych na wyspie.