Nikozja - ostatnia podzielona stolica na świecie
Nikozja leży w centrum wyspy. W mieście tym najdobitniej uwidoczniony jest podział Cypru. Przez środek starówki biegnie tzw. zielona linia (Green Line), strzeżona przez greckich i tureckich Cypryjczyków oraz przez oddział niebieskich hełmów ONZ. Linia demarkacyjna oznaczona pomalowanymi beczkami blaszanymi i workami z piaskiem przebiega częściowo w poprzek ulicy, a także dzieli całe ciągi ulic zarośniętych trawą i chwastami. Duże wrażenie robią mury miejskie wybudowane przez Wenecjan na przełomie XV i XVI wieku (znajdujące się również w godle miasta). W okresie panowania brytyjskiego zostały częściowo wyburzone, aby ustąpić miejsca szerokim drogom dojazdowym do starówki. W muzeum archeologicznym znajduje się imponująca kolekcja antyków z okresu od neolitu do współczesności.
Do spacerów zachęca pięknie odrestaurowana dzielnica Laiki Yitonia. Przy wąskich uliczkach mieszczą się zakłady rzemieślnicze specjalizujące się w tradycyjnej sztuce ludowej, a także kawiarenki, restauracje i nieduże butiki. Warto przespacerować się do Pałacu Arcybiskupa Makariosa - nowoczesnego budynku wybudowanego w stylu weneckim. Tuż obok usytuowana jest katedra św. Jana, wzniesiona w XVII wieku na pozostałościach opactwa benedyktynów. Warto zwrócić uwagę na freski, a szczególnie na dwa z nich przedstawiające Stworzenie Świata oraz Sąd Ostateczny wymalowane nad wejściami południowym i północnym. W pobliżu znajduje się muzeum bizantyjskie, które powinni odwiedzić wszyscy zainteresowani sztuką ikonograficzną. W fundacji arcybiskupa Makariosa znajduje się znakomita kolekcja ikon.
Pafos - groby królewskie, rzymskie mozaiki i kolumna św. Pawła
Podczas gdy Larnaka i Limassol były w dawnych czasach małymi osadami rybackimi, Pafos należało do największych i najbardziej znaczących miast starożytnego świata. Władcami Pafos położonego na południowo-zachodnim krańcu Cypru byli kolejno Fenicjanie, Grecy, Rzymianie i Bizantyjczycy.
Bezpośrednio przy morzu znajdują się tzw. groby królewskie. W miękkim wapieniu wykuto niegdyś kwadratowe dziedzińce o głębokości ok. 5 m ograniczone kolumnami doryckimi. Od dziedzińców odchodzą poszczególne komory grobowe, które udostępniane są do zwiedzania. Do dziś nie ustalono, czyje są to groby. Nekropola pochodzi z okresu panowania Fenicjan (VI-II w p.n.e.). W znacznej mierze splądrowane służyły w późniejszym czasie za kaplice chrześcijańskie i katakumby.
Drugim ważnym zabytkiem w Pafos są mozaiki rzymskie odkryte przez przypadek w 1962 roku i uważane za jedne z piękniejszych w regionie Morza Śródziemnego. Przedstawiają sceny z polowań, wizerunki zwierząt oraz motywy z greckich mitów. Podzielone są na 4 tzw. domy: Dionizosa, Orfeusza, Ajona i Tezeusza.
Poza granicami miasta stoi kolumna mająca być miejscem męczeństwa św. Pawła. Warto przy okazji odwiedzić położony w pobliżu kościół Chrysopolitissa, którego założenie datowane jest na koniec IV w.
Uwaga: ze względów czasowych zwiedzanie grobów królewskich dla gości zamieszkałych w Larnace, Agia Napa i Protaras nie jest możliwe.
KURION — PAPHOS
Ta interesująca wycieczka, pełna archeologicznych i historycznych atrakcji, pozwoli Państwu zachwycić się przepięknym krajobrazem wyspy. Jej trasa prowadzi wzdłuż wybrzeża do antycznego miasta Kurion, do którego zabytków należą m. in.: zbudowany w II w. p.n.e. i rozbudowany 100 lat później amfiteatr oraz pochodzący z V w. dom Eustoliosa, gdzie znajdują się pierwsze, chrześcijańskie mozaiki. Dalsza trasa wycieczki prowadzi przez zróżnicowany krajobrazowo teren, bogaty w wybitne walory widokowe. W drodze do Paphos zatrzymacie się Państwo w malowniczym miejscu Petra Turomiu. Ten uroczy zakątek jest legendarnym miejscem narodzin bogini Afrodyty. Wynurzające się z morza białe skały i spieniona obficie woda tworzą wspaniałą scenerię, która pozwoli przenieść się Państwu w prawdziwie mityczny świat. Paphos to zabytkowe, czarujące miasto wpisane przez UNESCO na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury i Przyrody. Na temat tego niewielkiego miasteczka, należącego do najbardziej romantycznych na wyspie, powstało wiele opowieści i legend. Krok po kroku będziecie Państwo odkrywać świadectwa zamierzchłej przeszłości. W Paphos zwiedzicie Państwo wczesnochrześcijańskie katakumby Aja Solomoni, pręgierz św. Pawła i słynący z bardzo dobrze zachowanych mozaik dom Dionizosa. Do ich odkryć przyczynili się polscy archeolodzy. Podczas spaceru warto obejrzeć znajdujący się w pobliżu latarni morskiej odeon (rzymski teatr z V w. p.n.e.). W drodze powrotnej zatrzymacie się Państwo w malowniczej wiosce Geroskipu słynącej ze sztuki ludowej i wyrobu cypryjskich słodkości „lukumi”.
JEEP& DEEP
Połączenie safari i wycieczki statkiem rejsowym. Podziwiać będziemy piękne tereny Cypru zaczynając od spaceru do jaskiń morskich na zachodzie wyspy. Przejazd przez stare wioski aż do portu, gdzie czeka statek. Płyniemy wokół klifowych wybrzeży półwyspu aż do Fontana Amoroza, to podobno najładniejsze miejsce na wyspie (możliwość nurkowania z maską). Po rejsie obiad z winem w lokalnej tawernie. W drodze powrotnej zobaczymy źródełka Adonisa, najbardziej okazałe na wyspie wodospady. Czas wolny na pływanie w krystalicznej wodzie źródła.
NIKOZJA — LEFKARA
Podczas wycieczki odkryjecie Państwo ostatnią, podzieloną stolicę świata — Nikozję. W tym niezwykle ciekawym miejscu przenikające się wzajemnie przeszłość i teraźniejszość tworzą charakterystyczny, niespotykany klimat. Nikozja jest podzielona politycznie i historycznie. Zwiedzając miasto można zauważyć linię demarkacyjną i strefę buforową. Miedzy częścią turecką a grecką istnieją wyraźne różnice mające odzwierciedlenie nie tylko w języku czy wierze, ale i w mentalności mieszkańców i sposobie ich życia. Północ jest spokojniejsza i mniej rozwinięta, przedmieścia to przede wszystkim dynamiczne centrum biznesu. Zwiedzanie Nikozji rozpoczniecie Państwo od wizyty w mieszczącym się w XVI wiecznym Pałacu Arcybiskupim Muzeum Sztuki Ludowej. Jadąc w kierunku Starego miasta dotrzecie Państwo do zabytkowej, zachwycającej wspaniałymi freskami Katedry św. Jana, wybudowanej w XVII w. na fundamentach opactwa benedyktynów. W trakcie przejazdu przez miasto zobaczą Państwo m. in.: Pomnik Wolności oraz wybudowany w stylu neobizantyjskim Pałac Arcybiskupi. Podczas spaceru wzdłuż wąskich uliczek Laiki Geitonia — malowniczej dzielnicy w obrębie murów miejskich będzie można zakupić pamiątki w licznych, znajdujących się tu małych sklepikach. W Muzeum Archeologicznym będziecie mieli Państwo okazję obejrzenia wspaniałej kolekcji zabytków archeologicznych z obszaru Cypru i jego okolic. Najwcześniejsze eksponaty zbiorów pochodzą z okresu neolitu. W drodze powrotnej udacie się Państwo do górskiej wioski Lefkary słynącej przede wszystkim z produkcji koronek zwanych „lefkaritika” oraz z wyrobów ze srebra. Fascynująca wycieczka obrazuje bogatą historię Cypru oraz ukazuje jego religijne i kulturowe zróżnicowanie.
TROODOS — KYKKO
Proponowana przez nas wycieczka jest niezwykłą wyprawą przez najbardziej malownicze zakątki wyspy. Ciche, uśpione wioski, nieskażona niczym przyroda, przepiękne krajobrazy oraz nadzwyczaj otwarci i gościnni ludzie to tylko namiastka tego co mają do zaoferowania góry Troodos. Trasa wycieczki prowadzi pod najwyższy szczyt Cypru — Olimp (1952 m n.p.m.). Nieco powyżej gładkiego wierzchołka szczytu rosną charakterystyczne sosny i cedry. Zimą można uprawiać w tym miejscu narciarstwo. Jadąc przez górskie wioski Pedhoulas i Prodromos słynące z upraw owocowych, dotrą Państwo do najbogatszego i najsłynniejszego cypryjskiego zakonu Kykko. Największy monaster na wyspie, założony w 1100 r. leży na wysokości 1318 m n.p.m. Największą chlubą klasztoru jest święta relikwia — ikona Madonny namalowana przez św. Łukasza. Pełna pozytywnych wrażeń wycieczka prowadząca przez przepiękne krajobrazy gór Troodos to wspaniała możliwość odpoczynku wśród natury i najbardziej urokliwych krajobrazów wyspy.
Podróż na własną rękę
Klasztory i kościoły w zachodniej i centralnej części gór Troodos
Limassol - klasztor Ayia Moni - klasztor Panayia Chryssorrogiatissa - Dolina Cedrów - klasztor Kykko - Kalopanagiotis - klasztor Ayios Ioannis Lampadistis - Pedoulas - klasztor Trooditissa - Pano Platres - Kato Platres.
Wycieczka rozpoczyna się wizytą w klasztorze Ayia Moni. Położony jest on 3 km poniżej klasztoru Chryssorrogiatissa usytuowanego na wysokości ponad 1000 m n.p.m. Kościół klasztorny wybudowano w IV w. na miejscu dawnej świątyni Hery. Należy on do klasztoru Chryssorrogiatissa, do którego dotrą Państwo po krótkiej podróży.
Następnie skierują się Państwo do Doliny Cedrów z prawie 50 tysiącami tych szlachetnych drzew, która znajduje się na południowych zboczach szczytu Tripylos (1500 m n.p.m). Tereny te są rezerwatem przyrody. Spotkają tu Państwo muflony (są pod ochroną), cypryjskie owce górskie z potężnymi, krętymi rogami, hodowane w pobliżu Stavrostis Psokas. Jest to jedyne miejsce na świecie, gdzie można je spotkać.
Następnie udają się Państwo przez Dolinę Cedrów aż do klasztoru Kykko, największego i najbogatszego na wyspie. Najbardziej drogocennym przedmiotem w posiadaniu klasztoru jest cudowna, sprowadzająca deszcz ikona Najświętszej Marii Panny namalowana ponoć przez św. apostoła Łukasza i umieszczona w wyjątkowo pięknym ikonostasie.
W centrum miejscowości Kalopanagiotis znajduje się drogowskaz, który prowadzi do klasztoru Ayios Ioannis Lampadistis. Kościół stanowi trzykopułowy kompleks z przepięknymi freskami, które w wieku XI, XIV i XV naniesione zostały na świeży jeszcze tynk.
Celem kolejnej części wyprawy jest klasztor Trooditissa w Platres, położony na wysokości 1200 m n.p.m., poświęcony Matce Bożej, znanej jako Madonna Trooditissa. Najcenniejszą relikwią klasztoru jest święty pas obok ikony. Kobiety, które pragną urodzić dziecko, zakładają go na siebie i modlą się do Najświętszej Dziewicy.
I to już niestety koniec naszej wycieczki.
OFERTA HOTELI NA CYPRZE - SPRAWDŹ <KLIK>
Zapraszamy do zapoznania się z szerszą ofertą naszych niestandardowych podróży ze zwiedzaniem i wypoczynkiem