Panama
Państwo w Ameryce Środkowej, położone nad Morzem Karaibskim i Oceanem Spokojnym. Graniczy z Kolumbią (225 km) i Kostaryką (330 km) – łączna długość granic lądowych wynosi 555 km, ponadto 2490 km wybrzeża morskiego.
Panama odkryta i skolonizowana w XVI w. przez Hiszpanów nieodłącznie kojarzy się wszystkim ze słynnym kanałem, który podzielił Amerykę Środkową i wydatnie skrócił drogę okrętów między Oceanem Atlantyckim i Pacyfikiem. Ponad 50% powierzchni kraju zajmują wyżyny i góry Kordylierów Centralnych. Na wybrzeżach znajdują się – powstałe z naniesionych osadów – niziny. Panamskie wybrzeża są dość rozczłonkowane, o łącznej długości ok. 2000 km. Występują liczne zatoki, z których największe to: Panamska (na Oceanie Spokojnym) i Moskitów (na Morzu Karaibskim). Wzdłuż wybrzeży jest sporo raf koralowych, zwłaszcza po stronie Morza Karaibskiego, i około 1600 wysp (m.in. Archipelag Perłowy na Oceanie Spokojnym). Obszar Panamy jest położony w strefie aktywnej sejsmicznie. Występuje duża wilgotność z całorocznymi opadami sięgającymi nawet do 4000 mm. Średnia temperatura miesięczna w trefie przybrzeżnej wynosi 26-28°C.
Warto tu zobaczyć:
- Kanał Panamski - cud techniki i jedna z najważniejszych wodnych dróg. Liczy sobie 81,6 km długości i łączy Ocean Atlantycki z wodami Oceanu Spokojnego. Był budowany w latach 1904 – 1914. Oficjalnie został otwarty w 1920 roku. Dzięki kanałowi skróciła się droga, która musiały pokonać statki. Kanał jest udostępniony do zwiedzania.
- Casco Antiguo (Casco Viejo) - historyczna i bardzo piękna stara część Panamy. W większości są to kościoły, klasztory oraz kilka innych budynków.
Casco Antiguo ma cztery główne place:
- Plaza Mayor – plac główny zwany obecnie Plaza de Independencia, przy nim znajduje się Katedra Metropolitalna (La Catedra Metropolitana), Muzeum Kanału Panamskiego, Pałac Miejsci (Palacio Municipal).
- Plaza Bolivar – na środku placu stoi pomnik wyzwoliciela Simona Bolivar’a. Wokół placu znajduje się Kościół św. Franciszka (La Iglesia de San Francisco), Kościół św. Filipa (La Iglesia San Felipe de Neri), Teatr Narodowy oraz Pałac Bolivar.
- Plaza de Francia – plac w kształcie półkola, a w jego centrum znajduje się obelisk, zwieńczony kogutem (symbol francuskiej wioski). Na placu można też znaleźć dziesięć płyt, które opowiadają historię Kanału Panamskiego.
- Plaza Herrera – plac dawniej nazywany był placem zwycięstwa (Plaza de Triunfo) i używany był jako miejsce, gdzie organizowana walki byków.
Taboga
Niewielka wyspa położona w Zatoce Panamskiej, 20 km na południe od stolicy kraju. To wyspa, na którą mieszkańcy stolicy często uciekają, by odetchnąć od gwaru metropolii. Można odpocząć na pięknej plaży z białym piaskiem lub pospacerować po okolicznych wzgórzach.