Singapur - magia nowoczesności.
Państwo Singapur leży na wyspie Singapur, która zajmuje powierzchnię 572 km² wraz z otaczającymi ją 54 wysepkami. Wyspa połączona jest z Półwyspem Malajskim za pomocą nasypu w północnej części oraz mostem w zachodniej części.
Metropolia gospodarcza Singapur - nowoczesna, a jednocześnie z tradycjami, oraz zielone tropiki Malezji pełnej fascynujących krajobrazów i zabytków kultury. Położone na południowym krańcu Półwyspu Malajskiego "Miasto Lwa" to jedno z najczystszych i najbezpieczniejszych miast na świecie.
Singapur
To miasto-państwo jest przykładem doskonale zorganizowanej i funkcjonującej metropolii pełnej zaskakujących kontrastów. Krajobraz zdominowany jest przez gigantyczne wieżowce ze stali, szkła i betonu. Przebogata oferta towarowa nowoczesnych centrów handlowych kusi turystów, niezliczone restauracje serwują specjały miejscowej kuchni.
Dodajmy do tego tradycyjne dzielnice: chińską, indyjską i arabską, gdzie czas zatrzymał się w miejscu i gdzie wszystkie tradycje pielęgnowane są do chwili obecnej. Jednak to wielonarodowe państwo ma do zaoferowania znacznie więcej: największy na świecie rezerwat ptaków, ogrody botaniczne, najróżniejsze rozrywkowe parki tematyczne z wieloma atrakcjami, a także wyspę urlopową Sentosę.
Singapur – centrum biznesu
Biznes to magiczne słowo, wokół którego obraca się życie większości Singapurczyków. I trzeba przyznać, że kraj rozwija się naprawdę szybko. Produkt społeczny brutto wynoszący 7420 USD na jednego mieszkańca daje Singapurowi miejsce w światowej czołówce. Stopa wzrostu gospodarczego w latach 1973-95 wynosiła średnio 7,5%, a w roku 1988 nawet 10,9% .Produkcja kauczuku w sąsiedniej Malezji i nowo odkryte stanowiska wydobycia ropy naftowej w Indonezji przyciągnęły w ten rejon, w tym także do Singapuru, zagranicznych inwestorów. Wraz z nimi pojawiły się także międzynarodowe firmy ubezpieczeniowe i banki, które budują tutaj swoje filie.
Rosnące płace w rodzinnych krajach skłoniły wiele dużych firm z branży tekstylnej i elektronicznej do tworzenia fabryk w regionach, gdzie siła robocza nie jest jeszcze tak droga. Singapur jest miastem, które przeżywa bardzo intensywny rozwój. Niemalże z tygodnia na tydzień zmienia się jego krajobraz. W miejsce starej dzielnicy chińskiej i budowli kolonialnych, które jeszcze przed kilkoma laty dominowały w okolicy portu, powstają nowoczesne drapacze chmur ze szkła i stali. Nowoczesna zabudowa pochłonęła nawet słynne mauzolea w Sago Lane, gdzie dawniej Chińczycy odprawiali całodzienne ceremonie pogrzebowe.
Dopiero w połowie lat osiemdziesiątych widoczna stała się zmiana w podejściu do zabudowy miejskiej. Obecnie coraz więcej zabytkowych budowli jest restaurowanych, pod ochronę brane są nawet całe dzielnice. Na szczęście Singapur nie zmienił się jeszcze w betonową pustynię. Jest to nadal żywe, miasto z rozległymi parkami i terenami zielonymi. Palmy i krzewy, którymi wysadzane są największe aleje Singapuru, nadają miastu przyjazny wygląd, będący sukcesem oficjalnych akcji pod hasłem „Keep Singapore Green” (zachować zieleń Singapuru) oraz „Keep Singapore Clean” (zachować czystość Singapuru).
Singapur – rys historyczny
Żadne z miast na świecie nie zmieniło się w ciągu XX wieku tak bardzo, jak właśnie Singapur – centrum gospodarcze i handlowe Azji Południowo-Wschodniej. Sir Stamford Raffles, który w 1819 roku kupił wyspę w imieniu Korony Brytyjskiej, z pewnością by jej dziś nie rozpoznał, zaś sułtan Johor, który ją wówczas sprzedał, mogąc przewidzieć jej rozwój, zażądałby dziesięć tysięcy razy więcej niż wynosiła cena sprzedaży (33200 hiszpańskich dolarów).
600 – przybysze z południowej Sumatry budują małą osadę na wyspie, której nadają nazwę „Wietrzny Kraj”. Później osada przyjmuje nazwę „Morskie Miasto”.
1100 – łódź księcia Sang Nila Utamy z Sumatry dociera do Morskiego Miasta. Dobijając do brzegu, książę widzi dziwne zwierzę, które bierze za lwa. Na jego cześć nadaje osadzie nową nazwę „Singa Pura” (Miasto Lwa). Nazwa ta ma charakter czysto symboliczny, ponieważ na wyspie nigdy nie było lwów.
1340 – Jawajczycy i Tajowie zajmują wyspę. Trwająca kilkaset lat okupacja kontynuowana jest przez sułtanaty Malakka i Johor.
1811 – na rozkaz sułtana Johor kilkuset Malajów wznosi miasto nad brzegiem rzeki Singapur.
1819 – agent British East India Company, Sir Stamford Raffles, przybywa z wizytą handlową do :Singa Pura”. Kupuje wyspę za 33200 hiszpańskich dolarów.
1869 – otwarcie Kanału Sueskiego. Singapur staje się najważniejszym z przystanków szlaku morskiego wiodącego do Chin. Coraz większe znaczenie zyskuje naturalny port. Do Singapuru napływa coraz więcej Chińczyków.
1942 – uchodzący za twierdzę nie do zdobycia Singapur zostaje w ciągu kilku tygodni pokonany przez Japończyków. Brytyjczycy nastawili się na atak od strony morza, a tymczasem Japończycy uderzyli od strony Półwyspu Malajskiego.
1946 – brytyjski rząd cywilny ponownie obejmuje władzę w Singapurze.
1959 – rząd brytyjski oddaje władzę w ręce Partii Akcji Ludowej, na czele której stoi Lee Kuan Yew. Od tej pory Singapur ma swój własny rząd, nad którym ochronę sprawuje Korona Brytyjska.
1963 – Singapur wraz z Malajami i dwiema prowincjami Borneo tworzy niepodległą Federację Malezyjską.
1965 – premier Lee ogłasza wystąpienie Malezji z Federacji i powołuje suwerenną republikę.
1988 – przemysł przetwórczy wypracowuje jedną czwartą produktu krajowego brutto. Coraz większe znaczenie zyskuje sektor finansów.
1991 – Premier Lee Kuan Yew mianuje na swojego zastępcę Goh Chok Tonga.
1995 – 9 sierpnia Singapur obchodzi 30-lecie niepodległości.
1996 – w wyborach ponownie zwycięża Partia Akcji Ludowej, a premierem rządu zostaje Goh Chok Tong.