Kuba
Państwo w Ameryce Środkowej położone w całości na jednej wyspie na Morzu Karaibskim. Składa się z szeregu otaczających ją mniejszych wysp. Stolicą Kuby jest Hawana. Jednymi z większych miast są Santiago de Cuba, Camagüey, Holguin, Guantánamo, Santa Clara. Kuba kojarzy się przede wszystkim z turkusowo-niebieskim morzem, żarem tropików, Cuba Libre, tańcem salsa i odpoczynkiem na pięknych, piaszczystych plażach. Wyspa oferuje idealne warunki do uprawiania windsurfingu, żeglarstwa i nurkowania. W głębi lądu znajduje się bujna roślinność. Majestatyczne palmy, pola uprawne trzciny cukrowej oraz tytoniu stanowią nieodłączne elementy krajobrazu. Kuba ze swoim niepowtarzalnym urokiem na pewno przypadnie każdemu do gustu.
Hawana
Miasto nad Zatoką Meksykańską, stolica Kuby i największe miasto kraju. To również największe miasto i port Karaibów. Skarb kulturowego dziedzictwa - to coś znacznie więcej niż „tylko” stolica Kuby. Jest przede wszystkim ośrodkiem życia kulturalnego, gospodarczego i politycznego Kuby. Można tutaj odkrywać kolonialną przeszłość miasta, zwiedzając jego starówkę. Koniecznie zwiedzić należy dawny Plac Broni, katedrę San Cristobal, legendarną ceremonię salw armatnich oraz muzeum rewolucji, wstąpić do wytwórni cygar Partagas i Tropicana Show - słynnej rewii, podczas której najpiękniejsze kubańskie dziewczęta tańczą w rytmie karaibskich standardów.
Warto tu zobaczyć m.in:
- Castillo de la Real Fuerza - fort na planie gwiazdy, położony w zachodniej części portu w Hawanie. Pierwotnie zbudowany został w celu obrony przed atakami piratów. Uważany jest za najstarszy kamienny fort w Amerykach. W roku 2010 zostało tu ponownie otwarte czołowe Muzeum Morskie na Kubie. Gromadzi eksponaty z morskiej przeszłości Kuby od czasów prekolumbijskich aż po XVIII wiek.
- Zamek i fort Morro - jedna z największych twierdz na świecie. Dziś twierdza jest siedzibą kapitanatu portu.
- Katedra Niepokalanego Poczęcia z 2. połowy XVII w.
- klasztor Santa Clara z 1644 r.
- kościół San Francisco z 1656 r.
- ratusz miejski z 1792 r.
- Muzeum Rewolucji - położone jest w Starej Hawanie. Mieści się w budynku, który był Pałacem Prezydenckim dla wszystkich prezydentów Kuby od Mario García Menocala do Fulgencio Batista. Muzeum powstało w latach po rewolucji kubańskiej. Eksponaty poświęcone są w większości wojnie rewolucyjnej z 1950 roku i Kubie po roku 1959. Fragmenty ekspozycji są jednak poświęcone też okresowi przedrewolucyjnemu.
- Malecón (oficjalnie Avenida de Maceo) - szeroka promenada, jezdnia i falochron ciągnąca się na długości 8 kilometrów wzdłuż wybrzeża – od Zatoki Hawańskiej w Starej Hawanie do dzielnicy Vedado. Wzdłuż Malecón umieszczono wiele ważnych pomników – w tym generała Máximo Gomeza, Antonio Maceo, generała Calixto Garcia i Ofiar USS Maine.
Santiago de Cuba
Drugie co do wielkości miasto w kraju, miasto w południowo-wschodniej Kubie, położone nad zatoką Morza Karaibskiego.
Warto tu zwiedzić:
- budynek koszar Moncada i plac w centrum miasta Parque de Cespédés - idealne miejsce do słuchania muzyki na żywo. Tutejsze kawiarnie pękają w szwach.
- twierdzę, zwana Balcon de Velasquéz. Z tego romantycznego (zwłaszcza o zmierzchu) miejsca roztacza się piękny widok na miasto i na morze
Santiago jest także nazywane kubańską stolicą muzyki. To właśnie tutaj powstało większość kubańskich zespołów. W wielu knajpkach znajdziemy zdjęcia np. Buena Vista Social Club. W lokalnych barach bardzo często można trafić na niespodziewane występy na żywo lokalnych artystów. Poza tym ulice tętnią muzyką. Na każdym rogu, w każdym parku, przy każdym barze znajdziemy muzyków, którzy oczarują nas rytmami salsy, rumby i sonu. Santiago de Cuba słynie także z Karnawału – wielkiej imprezy, która odbywa się tutaj w lipcu. Ulice wypełnia wtedy roztańczony tłum, a muzyka gra non-stop.
Trinidad
Miasto urzekające cudowną architekturą, do którego kierują się liczni turyści i którego nie można ominąć w trakcie pobytu na Kubie. Miasto potrafi zauroczyć swym romantycznym pięknem nie tylko nocą. Także w ciągu dnia, spacerując wąskimi uliczkami z kolorowymi domkami można poczuć ducha przeszłości, przede wszystkim dzięki tradycyjnej architekturze. W 1988 roku miasto zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Warto obowiązkowo wieczorem znaleźć się na schodach przy Casa de la Musica, by przy dźwiękach muzyki rozkoszować się smakiem mojito lub Cuba libre.
Varadero
Miejscowość położona na północnym zachodzie Kuby, na półwyspie Hicacos. Znajdują się tu komfortowe hotele, mnóstwo restauracji, ekscytujące życie nocne wypełnione salsą oraz modnymi rytmami dyskotekowymi w wielu klubach nocnych. Prawdziwe oblicze Karaibów poznać można na jednej z najpiękniejszych plaż świata, 20-kilometrowej, lśniąco białej, pokrytej delikatnym piaskiem plaży Varadero, która zachwyca również krystalicznie czystą wodą, mieniącą się w słońcu wszystkimi kolorami tęczy.
Cayo Coco
Druga pod względem wielkości wyspa wchodząca w skład archipelagu Rey del Jardines i karaibski kurort z atrakcyjną infrastrukturą hotelarską i plażami o drobnym, białym piasku. Połączona wraz z sąsiednią wsypą Cayo Guillermo – niewielką, o powierzchni zaledwie 13 km², z pięknymi plażami i resortami all inclusive.
Plaże Cayo Coco
Na północy wyspy mamy 20 km piaszczystych plaż. Są to plaże publiczne, podzielone na sektory z uwagi na występowanie rafy koralowej. Ich krajobraz urozmaicają wydmy, jeziora, laguny i rzeki; Playa El Paso – około 1,5 kilometra, słały wiatr i laguna, idealny spot dla kitesurferów; Playa Pilar – około 500 metrów, delikatny, drobny piasek, łagodne zejście do morza i płytkie wybrzeże, doskonała dla rodzin z dziećmi, baza nurkowa.
Cayo Santa Maria
Cayo Santa Maria to wysepka należąca do Archipelagu Jardines del Rey (Królewskie Ogrody), który z uwagi na walory przyrodnicze, wpisany jest na listę UNESCO. Ze stałym lądem łączy ją grobla o długości około 48 kilometrów, biegnąca także przez sąsiednie wysepki: Cayo Las Brujas i Cayo Ensenachos. Na wyspie, która ma tylko około 16 km długości i około 2 km szerokości jest aktualnie 12 hoteli. Pierwszy z nich, Cayo Santa Maria, został otwarty w 2001 r. Wszystkie hotele należą do kubańskiej Gaviota Cuban Group, ale są administrowane wspólnie z prestiżowymi, międzynarodowymi sieciami hotelowymi takimi jak np. Melia, Eurostars.
Słynne białe plaże leżą na północy wyspy, południowe wybrzeże to głównie lasy namorzynowe. Plaża o długości około 13 kilometrów, podzielona jest na kilka sekcji oddzielonych skałami pochodzenia koralowego, dlatego więc amatorzy długich spacerów po plaży powinni zabrać ze sobą obuwie ochronne. Przy najdłuższym, ponad 6 kilometrowym odcinku plaży – Playa Santa Maria, znajdują się hotele: Melia Las Dunas, Starfish Cayo Santa Maria, Melia Cayo Santa Maria i Sol Cayo Santa Maria. Wszystkie plaże są publiczne. Z hoteli na plaże prowadzą drewniane pomosty, zbudowane dla ochrony wydm i roślinności. W zachodniej części wyspy znajdują się Playa Canyon (400 m), Ensenada Punta Madrugilla (200 m) i Ensenada Punta Matamoros (300 m).
Na sąsiedniej wyspie – Cayo Esenachos również znajdują się piękne plaże: Playa Ensenachos i Playa Megano. Miejscem spotkań turystów na Cayo Santa Maria są dwa puebla - miasteczka turystyczne: La Estrella i Las Dunas z restauracjami, dyskotekami, sklepami, kręgielniami i siłowniami.
Plaże Cayo Santa Maria
Playa Santa Maria, 13-kilometrowa, jedna z najpiękniejszych na świecie plaż, z hoteli prowadzą na nią drewniane pomosty; zachodnia część wyspy: Playa Canyon (400 metrów), Ensenada Punta Madrugilla (200 metrów), Ensenada Punta Matamoros (300 metrów); na sąsiedniej wyspie Cayo Ensenachos: Playa Ensenachos i Playa Megano.
Holguin
Czwarte co do wielkości miasto Kuby. Miasto we wschodniej części kraju. Liczy sobie obecnie około 289 tysięcy mieszkańców.
Warto tu zobaczyć:
- Parque Céspedes z dziewiętnastowiecznym Iglesia de San José pośrodku.
- Parque Calixto García z posągiem generała Garcii, który w 1872 roku wyzwolił Holguín z rąk Hiszpanów.
- Parque Peralta z pięknym kiosko na środku ocienionym przez okazałą bryłę osiemnastowiecznej Catedral de San Isidoro kryjącą rzeźbione drewniane sufity w stylu mauretańskim.
- Mirador de Mayabe – stąd roztacza się piękna panorama miasta, położony jest ok. 8 k na południowy wschód od miasta. W pobliżu punktu widokowego działa restauracja i hotel, którego najbardziej osobliwym rezydentem jest osioł pochłaniający ogromne ilości piwa.