Dania
Państwo położone w Europie Północnej, najmniejsze z państw nordyckich. W jej skład wchodzą też formalnie Grenlandia oraz Wyspy Owcze. Dania graniczy od południa z Niemcami, zaś przez cieśninę Sund sąsiaduje ze Szwecją.
My wybraliśmy dla Państwa ośrodki nad Morzem Bałtyckim na wyspie Lolland oraz nad Morzem Północnym w Bork, na fiordzie Limfjord oraz na wyspie Romo.
Wyspa Lolland o długości 60 km i szerokości 30 km jest szczególnie godna polecenia rodzinom z dziećmi. Fiord Limfjord przynależny do Jutlandii leży w zachodniej części Danii nad Morzem Północnym. Charakteryzuje się łagodnie opadającymi ku morzu, piaszczystymi plażami.
Bork leży w południowej części fiordu Ringkobing, który słynie jako dobry rewir dla surferów, także dobre miejsce do wędkowania i pływania. Wyspa Romo to najbardziej na południe wysunięta wyspa na Morzu Północnym z najszerszą w Europie piaszczystą plażą Wyspa oddzielona jest od lądu przez 10km tamę, którą przejazd jest bezpłatny.
Kopenhaga
Miasto położone jest wschodnim wybrzeżu wyspy Zelandia i częściowo Amager. Od 1 lipca 2000 r. połączona jest mostem nad Sundem ze szwedzkim Malmö. Liczy sobie ponad 518 tysięcy mieszkańców. Od 1 lipca 2000 r. połączona jest mostem nad Sundem ze szwedzkim Malmö.
Warto tu zobaczyć:
- gmalienborg - barokowy pałac królewski, oraz
- Amalienborg - barokowy pałac królewsk
- królewska letnia rezydencja Rosenborg
- Cytadela Kastellet
- eksponaty Muzeum Narodowego, Muzeum Rekordów Guinessa oraz Muzeum Erotica
Aarhus
Drugie pod względem wielkości miasto Danii, położone na Półwyspie Jutlandzkim.
Miasto leży na trasie Europejskiego Szlaku Gotyku Ceglanego. Liczy sobie obecnie około 300 tysięcy mieszkańców. Aarhus znany jest jako miasto studentów. Na około 300 tysięcy mieszkańców przypada ponad 40 tysięcy studentów.
Warto tu zobaczyć:
- Muzeum ARoS - warto odwiedzić nie tylko ze względu na ciekawe wystawy poświęcone sztuce nowoczesnej
- Den Gamle By - Muzeum Starego Miasta – na jego terenie możemy przenieść się w czasie do XIX wieku, jak również do lat 20-tych oraz 70-tych XX wieku i zobaczyć jak wtedy wyglądało miasto. Muzeum poświęcone jest przede wszystkim dawnej historii, możemy zobaczyć, jak wyglądała epoka brązu, epoka żelaza czy era Wikingów.
- Moesgaard Museum - Muzeum poświęcone jest głównie dawnej historii, gdzie można zobaczyć jak wyglądała epoka brązu, epoka żelaza czy era Wikingów.
- Marselisborg - Letnia rezydencja duńskiej rodziny królewskiej
Roskilde
Miasto położone na wyspie Zelandia, 30 km na zachód od Kopenhagi. Obecnie miasto liczy ponad 45 tys. mieszkańców.
Warto tu zobaczyć:
- Katedra z XI wieku zbudowana na miejscu starego kościoła. Znajduje się obecnie na liście Unesco.
- Kościół NMP (Vor Frue Kirke)
- Kościół św. Jerzego na Górce, oraz Kościół św. Jakuba
- Ratusz
- Pałac Królewski
- Festiwal odbywający się nieprzerwanie od 1971 roku w ramach którego odbywa się wiele imprez towarzyszących, jak: koncerty, występy grup teatralnych, występy kabaretów oraz seanse filmowe
Odense
Trzecie pod względem wielkości miasto Danii położone na wyspie Fionia, u ujścia do zatoki Odense Fjord. Odense zamieszkuje ponad 158 tysięcy osób. Jest to jedno z najstarszych duńskich miast; w 1988 roku obchodziło tysięczną rocznicę powstania. W Odense urodził się Hans Christian Andersen. Pochodzi stąd również znana duńska tenisistka Caroline Wozniacki, piosenkarka MØ i żużlowcy: Hans N. Andersen, Nicki Pedersen oraz Peter Kildemand. Znajduje się tutaj stacja kolejowa Odense.
Warto tu zobaczyć:
- Zamek Egeskov
- Dom Hansa Christian Andersena