Chiny, Chińska Republika Ludowa
Chiny to jeden z najstarszych ośrodków cywilizacyjnych świata, o odrębnej i bogatej tradycji muzycznej, teatralnej, literackiej, filozoficznej, historycznej oraz naukowej.
Państwo w Azji Wschodniej, obejmujące historyczne Chiny (bez Tajwanu) oraz Tybet i inne ziemie w Azji Środkowej zamieszkane w sumie przez 56 grup etnicznych. Obecnie to najludniejsze państwo świata o populacji przekraczającej 1,3 mld osób.
Chińska Republika Ludowa graniczy aż z czternastoma państwami. Są to: Afganistan, Bhutan, Indie, Kazachstan, Kirgistan, Korea Północna, Laos, Mjanma, Mongolia, Nepal, Pakistan, Rosja, Tadżykistan, Wietnam.
Pekin
Stolica Chińskiej Republiki Ludowej, drugie po Szanghaju miasto Chin pod względem ludności. Największy ośrodek polityczny, oświatowy i kulturalny kraju. To miasto, gdzie przeszłość miesza się z nowoczesnością. Liczy sobie około 7,5 mln mieszkańców
Warto tu zobaczyć:
- Plac Tienanmen - plac Niebiańskiego Spokoju, jeden z największych placów na świecie. W przeszłości był miejscem wystąpień państwowych. Na nim miały miejsce najważniejsze wydarzenia w historii Chin. W 1989 roku wojska rządowe rozpędziły czołgami protest studencki, zabijając co najmniej 5 tys. osób. Na ogromnym placu znajdują się tylko dwie budowle: Muzeum Narodowe Historii Chin i mauzoleum Mao Tse-tunga, wzniesione w 1976 roku już po jego śmierci. Ciało wystawione jest na widok publiczny. Przed mauzoleum wznosi się Pomnik Bohaterów Ludowych.
- Wielki Mur - nazwa systemów obronnych składających się z zapór naturalnych, sieci fortów i wież obserwacyjnych oraz (w najbardziej strategicznych miejscach) murów obronnych z ubitej ziemi, murowanych lub kamiennych, osłaniających północne Chiny przed najazdami ludów z Wielkiego Stepu. W 1987 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. 7 lipca 2007 ogłoszono go jednym z siedmiu nowych cudów świata.
- Brama Tienanmen (Brama Niebiańskiego Spokoju) jest „bramą” do Zakazanego Miasta. Kiedyś wstęp był tZnajduje się tam Pałac Cesarki zamieniony obecnie na Muzeum Pałacowe. Był on siedzibą ostatnich dynastii chińskich Ming (1368 - 1644) i Qing (1644 - 1911).
- Świątynia Niebios - kompleks sakralnych budowli taoistycznych w południowo-wschodniej części centralnego Pekinu, w Chinach.
- Yiheyuan (Pałac Letni) – kompleks parkowo-pałacowy stanowiący miejsce letniego odpoczynku cesarzy chińskich z dynastii Qing
- Świątynia Nieba, także Ołtarz Nieba, Tian Tan – kompleks sakralnych budowli taoistycznych w południowo-wschodniej części centralnego Pekinu, w Chinach. Cały kompleks został wpisany w 1998 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Klasztor Shaolin
Świątynia buddyjska wybudowana w 495 roku, w prowincji Henan. Stanowił historyczny ośrodek buddyzmu mahajana i sekty chan, miejsce legendarne dla chińskich sztuk walki, obecnie ważny ośrodek turystyczny. W 2010 roki klasztor wraz z innymi zabytkami w okolicy został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Unesco.
Xi’an
Miasto w środkowych Chinach, ośrodek administracyjny prowincji Shaanxi, w dolinie rzeki Wei He (dopływ Huang He). Uznawane za jedno z najważniejszych historycznie miast Chin. Powstało ponad 3100 lat temu i było stolicą trzynastu dynastii, m.in. Zhou, Qin, Han, Tang. W Xi’an kończył się i zaczynał Jedwabny szlak łączący Chiny z Europą.
Główne atrakcje warte zobaczenia to:
- Muzeum Terakotowej Armii –zbiór 7,5 tysiąca glinianych figur naturalnej wielkości (figur przedstawiających mężczyzn ustawionych w szyku bojowym), które zostało odkryte w marcu 1974 podczas kopania studni.
- dzielnicę muzułmańską z zabytkowym Wielkim Meczetem wybudowanym za czasów dynastii Tang. - mury miejskie z czasów dynastii Ming.
- buddyjskie pagody wzniesione za czasów dynastii Tang: Wielka Pagoda Dzikich Gęsi i Mała Pagoda Dzikich Gęsi.
- Muzeum Armii Terakotowej - zbiór 7,5 tys. figur naturalnej wielkości, wykonanych z terakoty (wypalonej gliny), przedstawiających żołnierzy, oficerów i konie. Figury zostały przypadkowo znalezione przez trzech chłopów: Yang Xinman, Yang Peiman i Yang Peiyan podczas kopania studni w marcu 1974 roku. Od 1979 figury były stopniowo udostępniane zwiedzającym.
W Xi’an kończył się i zaczynał Jedwabny szlak łączący Chiny z Europą.
Suzhou
Miasto we wschodnich Chinach. Liczy sobie obecnie ponad 5 349 tysięcy mieszkańców. W 2010 roku liczba mieszkańców miasta wynosiła 5 349 090.
Położonego na Jedwabnym Szlaku i należącego do najbogatszych miast w Chinach. Przodującego w produkcji i sprzedaży jedwabiu. Suzhou jest tradycyjnym ośrodkiem handlowym, przemysłowym, rzemieślniczym (wyroby z nefrytu, słynne hafty) i kulturalnym. Z racji tego, że w mieście znajdują się dwadzieścia cztery kanały, połączone z Wielkim Kanałem – Suzhou zwane jest też Wenecją Wschodu.
Szanghaj
Największe oraz najludniejsze miasto w Chinach. To centrum finansowe i handlowe Chin. Jest również jednym z największych na świecie portów morskich.
Warto tu zobaczyć:
- Kwartał Francuski (Luwan
- Bund
- Stare Miasto (tzw. Kwartał Chiński)
- Świątynia Nefrytowego Buddy - kompleks świątyń i pawilonów ku czci Buddy powstały w latach 80 XIX wieku
- Muzeum Urbanistyczne - Shanghai Urban Exhibitoion Hall. Znajduje się tu największa na świecie makieta miasta, wybudowana w skali 1:100.
- Świątynia Longhua - najstarszy budynek w Szanghaju, a także największy obiekt religijny w mieście. Pochodzi z czasów dynastii Qing. To świątynia Buddystyczna. Oprócz pawilonów (między innymi Pwilon Mnichów, czy Pawilon Trzech Medrców) można podziwiać tu przepiękną 40 metrową licząca jedenaście wieków Pagodę (nie jest udostępniana do zwiedzania), a także Wieżę Dzwonu.
Luoyang
Miasto we wschodnich Chinach, liczy sobie obecnie ponad 1 391 mln mieszkańców.
Warto tu zobaczyć:
- Świątynia Białego Konia - najstarszy klasztor buddyjski w Chinach
- Muzeum Luoyangu - muzeum archeologiczne eksponujące[4] m.in ceramikę z młodszej epoki kamiennej, wyroby z nefrytu z I i II tysiąclecia p.n.e. czy porcelanę z czasów dynastii Song
- Park Miasta Królewskiego - w którym co roku w drugiej połowie kwietnia odbywa się wielki pokaz peonii, przyciągającego rzesze turystów.
Hongkong
Specjalny region administracyjny Chińskiej Republiki Ludowej, znajdujący się na wschodnim wybrzeżu Chin, nad Morzem Południowochińskim. Hongkong zajmuje półwysep Koulun oraz liczne przybrzeżne wyspy. Wyspa Hongkong jest położona na Morzu Południowochińskim, przy ujściu Rzeki Perłowej.
Warto tu zobaczyć:
- Wzgórze Wiktorii (zwane po prostu The Peak), z którego roztacza się przepiękna panorama na cały Hongkong
- Aleja Gwiazd – promenada na której znajdują się wmurowane odciski dłoni największych gwiazd filmowych.